Faktura VAT i Useme. Jak wystawiać faktury VAT przez Useme będąc osobą prywatną? Jesteś freelancerem lub chcesz wystawić f-vat? Sprawdź jak to zrobić!

Wystawianie faktur VAT przez osoby prywatne jest niemożliwe, ale często znajdujemy się takiej sytuacji, w której jesteśmy proszeni np. przez pracodawcę, partnera biznesowego czy klienta, aby taką fakturę wystawić. Sytuacja ta może pojawić się, gdy jesteśmy freelancerami, wykonujemy dla kogoś zlecenie lub dzieło. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wystawienie faktury VAT poprzez Useme czyli portal dla freelancerów. W tym tekście podpowiadamy jak to możliwe, jak działa cały proces, a także, jakie ma korzyści. Sprawdź zatem jak wystawić fakturę VAT, będąc osobą prywatną!

useme

Czym jest Useme?

Useme to portal dla freelancerów, a także firm, który umożliwia podejmowanie zleceń wolnym strzelcom. Firmy z drugiej strony dodają ogłoszenia lub same poszukują specjalistów w konkretnych branżach. Useme jest zatem portalem ogłoszeniowym dla freelancerów i pracodawców.

Jest to jednak jeden z największych portali tego typu na rynku, który wyróżnia się pod kilkoma względami. Przede wszystkim oferuje bardzo dużą ilość zleceń, a także znacząco wykracza swoją funkcjonalnością poza typowy portal ogłoszeniowy. Daje również możliwość freelancerom ubezpieczenia zdrowotnego, rozumiejąc ich specyfikę pracy, a także możliwość rozliczania się poprzez wystawienie faktury VAT. Podsumowując Useme jest wiodącym portalem ogłoszeniowym łączącym pracodawców i freelancerów o wielu funkcjonalnościach.

Jak działa wystawienie faktury VAT przez Useme?

Zdecydowanie flagową usługą tego portalu ogłoszeniowego jest możliwość wystawiania faktur przez freelancerów dla pracodawców oraz rozliczanie w ten sposób swojej pracy. Bardzo często firmy chcące opublikować dane zlecenie nie chcą lub nie mogą podpisywać umów cywilnoprawnych, umów o pracę, a opłacenie faktury VAT jest jedynym możliwym sposobem rozliczenia się za zlecenie.

Useme jako jedyny tego typu portal na rynku umożliwia wystawianie faktury VAT osobom prywatnym. Odbywa się to poprzez podpisanie umowy cywilnoprawnej – o dzieło między freelancerem a Useme, a następnie wystawienie faktury VAT ze strony Useme do zleceniodawcy. Portal ściśle pośredniczy i zajmuje się wszystkimi kwestiami formalnymi – łącznie z wysyłaniem faktur, przypominaniem o terminach płatności czy przekazywaniem praw autorskich.

Ten prosty zabieg pozwala wystawiać pośrednio fakturę VAT freelancerom do firm z którymi współpracowali. Co warto podkreślić, zabieg ten jest w pełni legalny, gdyż najpierw odsprzedajemy nasze dzieło, które wykonaliśmy Useme, a następnie portal odsprzedaje je zleceniodawcy. W zamian zapośredniczenie pobiera on pewną małą prowizję. Za zrealizowanie umowy o dzieło odprowadzana jest również zaliczka na podatek PIT, tak jak od każdej umowy o dzieło.

Jak przebiega proces wystawiania FV?

Jeśli chcemy rozliczać się z naszym klientem lub jesteśmy firmą która chce współpracować z freelancerami, możemy rozliczać się na podstawie faktury VAT bardzo prosto. Freelancer musi przede wszystkim zarejestrować swoje konto, co może zrobić za darmo. Następnie wystarczy podać dane takie jak dane osobowe, informacje o koncie bankowym czy adresie. Gdy podaliśmy już na portalu wszystkie potrzebne dane do zrealizowania transakcji, wystarczy przejść do zakładki “Wystaw fakturę VAT”.

Sam proces wystawienia faktury trwa jedynie kilka minut, a osoby, które znają go, poradzą sobie z tym zadaniem dużo szybciej. Wystawienie faktury składa się z trzech kroków. W pierwszym kroku podajemy adres e-mail na który ma zostać wysłana faktura, a także wszystkie dane firmy łącznie z NIP-em, nazwą czy adresem. Jeśli konkretna firma rozliczała już wcześniej poprzez Useme innych freelancerów wystarczy podać jedynie adres e-mail a wszystkie dane wyświetlą się automatycznie i będziemy mogli przejść do wystawienia faktury. W drugim kroku będziemy musieli określić kategorię zlecenia, która ma wpływ na wysokość podatków, a także wgrać dzieło i podać kwotę jaka ma figurować na fakturze. W ostatnim kroku sprawdzamy wszystkie dane w podsumowaniu i wysyłamy fakturę do rozliczenia.

Najczęściej w ciągu kilku godzin faktura jest sprawdzana i akceptowana przez moderatorów oraz wysyłana do zleceniodawcy. Musi on wykonać przelew pod wskazany numer rachunku, wpisując odpowiedni tytuł przelewu lub dokonać płatności automatycznej. Po otrzymaniu wynagrodzenia portal przelewa je na konto freelancera, które zostało określone podczas rejestracji w ustawieniach profilu. Opcjonalnie, jeśli wybraliśmy przekazanie praw autorskich, będziemy musieli podpisać jeszcze protokół cyfrowo oraz wgrać go do systemu, co nie powinno zająć więcej niż kilkadziesiąt sekund.

Korzyści

Wystawianie faktur VAT przez Useme jest niezwykle korzystne i ma wiele zalet. Przede wszystkim freelancerzy jako osoby prywatne nieprowadzące firmy, mogą rozliczać się w modelu B2B z innymi firmami. Często umożliwi to w ogóle zrealizowanie zleceń, których nie mogliby się podjąć, nie wystawiając faktur. Skończyłoby się to koniecznością rezygnacji z danej współpracy, a dzięki opcji wystawiania faktur dla osób prywatnych, wolni strzelcy mogą podejmować praktycznie wszystkie współprace na rynku. Wpłynie to oczywiście na zarobek freelancerów i możliwości rozwoju zawodowego. Jest to wbrew pozorom spory problem, gdyż wiele firm nie umożliwia innego sposobu rozliczania się jak tylko wystawianie faktury VAT.

Samo wystawienie faktury jest bardzo proste i nie musimy spełniać żadnych konkretnych wymogów, aby móc z niego skorzystać. Cały proces możemy przejść w kilkadziesiąt sekund i jest on banalnie prosty. Z tej opcji, mogą zatem korzystać wszyscy freelancerzy niezależnie od poziomu ich wiedzy IT czy znajomości finansów i nowych technologii.

Bardzo dużym plusem wystawiania faktur przez Useme jest renoma tego portalu dla freelancerów. Jest to jeden z największych portali ogłoszeniowych posiadający wielu stałych i zadowolonych klientów zarówno po stronie freelancerów, jak i firm zlecających pracę. Sam system funkcjonuje bardzo sprawnie, a także bezbłędnie i pozwala na komfortowe korzystanie. Do pomocy otrzymujemy również szybki kontakt z moderatorami z którymi możemy wyjaśnić wiele kwestii bez długiego oczekiwania na odpowiedź.

sprawdź ofertę

Zobacz też: Działalność Nierejestrowana – jak zarabiać w Internecie legalnie, bez posiadania firmy

 

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!