Wizytówka firmy na Google Maps to bardzo ważny element promocji w internecie. Dzięki niej możemy pozyskiwać wielu klientów oraz stawać się coraz bardziej rozpoznawalnymi w sieci. Wiele osób jednak nie wie, czym tak do końca jest, dlaczego warto być widocznym na Google Maps, a także że można pozycjonować taką wizytówkę i świadomie zwiększać jej pozycję na mapach. W tym tekście odpowiadamy na te pytania oraz podpowiadamy jak pozycjonować wizytówkę na mapach Google.
Czym jest wizytówka na Google Maps?
Wizytówka na Google Maps to popularna i dobrze znana czerwona pinezka. Prezentuje ona konkretną firmę o konkretnej lokalizacji na mapach Google. Wizytówka może również wyświetlać się w tradycyjnej wyszukiwarce Google po prawej stronie. Ma ona minimalistyczną formę i zawiera wszystkie najważniejsze informacje o konkretnej lokalnej marce, takie jak telefon, adres, godziny otwarcia czy zdjęcia. Wizytówkę na Google Maps możemy zakładać samodzielnie lub zlecać to zadanie agencji marketingowej. Są one wyświetlane w aplikacji Google Maps w formie listy po lewej stronie — podobnie jak wyniki wyszukiwania Google.
Czym jest pozycjonowanie wizytówki?
Pozycjonowanie wizytówki na Google Maps to proces podobny do pozycjonowania stron internetowych. Polega on na optymalizacji i dostosowaniu wizytówki do aplikacji map Google. Zakłada dostosowanie wielu elementów tak, aby wizytówka była według Google czytelna, wartościowa i dostarczająca przydatnych informacji użytkownikom. Jest to również proces długotrwały i nieprzewidywalny, choć bardziej opiera się na samej optymalizacji i działaniach typu “on page”.
Dlaczego warto?
Istnieje wiele korzyści z pozycjonowania wizytówki na Google Maps i zwiększenia widoczności marki w ten sposób. Przede wszystkim im wyżej będziemy znajdowali się na liście wyników lokalnych wizytówek, tym częściej użytkownicy będą przechodzili na naszą wizytówkę, a w konsekwencji wybierali naszą markę. To zapewni nam wielu klientów oraz spore zyski. Google Maps działa podobnie do wyszukiwarki Google, więc jeśli chcemy liczyć na spore zainteresowanie, powinniśmy znajdować się na czołowych lokatach wyników wyszukiwania wizytówek.
Dobrze zoptymalizowana i wypozycjonowana wizytówka na Google Maps, może również pojawiać się w tradycyjnej wyszukiwarce Google jako propozycja firmy lokalnej. Jest to bardzo korzystne, gdyż w ten sposób możemy uzyskać dodatkowych odbiorców. Wyszukiwarka obecnie kładzie spory nacisk na personalizację wyników i proponowanie lokalnych wyników wyszukiwania. Warto zatem wykorzystać taką szansę.
Pojawienie się naszej wizytówki na Google Maps w pierwszej transzy wyszukiwań, to również korzyści wizerunkowe. Jeśli nasza marka będzie w pierwszej puli wyświetlanych pinezek, użytkownicy będą odbierali ją jako wartościową, profesjonalną i szczególnie polecaną przez Google. To przełoży się na pozytywne odbieranie naszej marki i większe zaufanie do niej. Użytkownicy również przeważnie wyszukują firmy lokalne na pierwszej stronie wyników w Google Maps, nie przechodząc na kolejne strony.
Na mapach Google warto być widocznym również z jeszcze jednego ważnego powodu. Obecnie Google Maps nie służy jedynie do lokalizowania adresów i nawigacji, ale coraz częściej aplikacja ta wykorzystywana jest do odnajdywania lokalnych firm, biznesów czy punktów handlowo-usługowych. Niezależnie zatem w jakiej branży działamy, możemy łatwo dotrzeć do dużej grupy odbiorców lokalnych. Nie musimy emitować regularnie drogich i czasochłonnych reklam w tym celu. Wystarczy początkowa optymalizacja i pewne działania pozycjonujące wizytówkę, aby prawie pasywnie pozyskiwać klientów.
Jak pozycjonować wizytówkę na Google Maps?
Jeśli wiemy już, czym jest wizytówka na Google Maps, a także czym jest jej pozycjonowanie i dlaczego warto promować tak naszą wizytówkę, warto również powiedzieć, jak możemy zwiększać jej widoczność na Google Maps. Ogólnie mamy na to dość sporo sposobów.
Przede wszystkim pozycjonowanie wizytówki na Google Maps powinniśmy rozpocząć od usunięcia wszystkich innych kopii i wersji, a także zająć się tylko jedną wizytówką marki. Musimy również dokładnie i kompleksowo wypełnić wszystkie formularze które otrzymamy do dyspozycji. Bezwzględnie powinniśmy wypełnić również formularz zgodnie z prawdą, np. podając odpowiedni zakres działalności. W późniejszym czasie irytujący się użytkownicy którzy otrzymają naszą wizytówkę w odpowiedzi na zupełnie inne zapytanie, mogą szybko ją zamykać lub zgłaszać.
Gdy posiadamy już wstępnie założoną wizytówkę, powinniśmy uzupełnić ją dalszymi bardziej szczegółowymi informacjami. Będą to przede wszystkim prawidłowe godziny funkcjonowania, a także informacje dotyczące firmy. Bardzo dobrym pomysłem jest dodanie grafik i zdjęć które prezentują naszą markę. Nie powinniśmy pozostawiać tego w gestii klientów którzy dodadzą zdjęcia naszej firmy. Mogą być one nieprofesjonalne i nawet niecelowo psuć nasz wizerunek. Warto również zadbać o nieco bardziej zaawansowane elementy pozycjonowania, czyli stworzenie i dodanie wirtualnego spaceru po naszej firmie. Możemy zamówić go u rekomendowanych fotografów Google, których znajdziemy w dziale z pomocą, u fotografów oraz w agencjach marketingowych. Z pewnością będzie to atrakcyjne dla naszych odbiorców, a także zostanie docenione przez Google. Aby wspomóc pozycjonowanie, możemy również powiązać wizytówkę Google Maps z zadbaną witryną WWW poprzez dodanie adresu URL na wizytówce.
Jeśli zoptymalizujemy już odpowiednio naszą wizytówkę na Google Maps, pozostaje wykonywać nam regularnie pewne działania pozycjonujące. Przede wszystkim możemy prosić naszych klientów o pozostawienie pozytywnych opinii na naszej wizytówce, a także odpowiadać na komentarze. Dzięki temu Google uzna wizytówkę za aktywną i wartościową. Choć oceny bezpośrednio nie wpływają na ranking, aktywność użytkowników na naszej wizytówce z pewnością będzie bardzo korzystna. Możemy również dodawać posty aktualizacyjne o których istnieniu nie zdaje sobie sprawy wiele osób, a które mogą również poprawić pozycję naszej wizytówki na Google Maps. To krótkie posty podobne do tych z Facebooka na temat naszej marki, promocji czy oferty.