Porównywarki produktów finansowych np. kredytów lub pożyczek. Czym są takie porównywarki i dlaczego warto z nich korzystać przed udaniem się do banku

Porównywarki finansowe w dalszym ciągu to serwisy internetowe, z których nie korzystamy zbyt często, lub nawet nie wiemy o ich istnieniu.

Porównywarki pomagają nam jednak wybierać najlepsze produkty finansowe na rynku, dzięki czemu szukając konta bankowego lub kredytu możemy łatwo wybrać te najkorzystniejsze. W tym tekście prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o porównywarkach finansowych, odpowiadając tym samym, czym tak właściwie są, na jakiej zasadzie działają i dlaczego warto z nich korzystać jeśli chcemy otworzyć konto lub wybrać ubezpieczenie.

Czym są porównywarki produktów finansowych w sieci?

Porównywarki produktów finansowych w sieci są serwisami internetowymi, których celem jest porównywanie konkretnych produktów finansowych. Są to darmowe serwisy, na których możemy anonimowo i niezobowiązująco sprawdzić zestawienie wszystkich aktualnych ofert konkretnego produktu finansowego na rynku. W sieci działa wiele porównywarek finansowych. Zajmują się one porównywaniem konkretnych produktów np. kredytów, kont bankowych, ubezpieczeń czy chwilówek.

Same porównywarki, choć, mogą nieco różnić się np. wyglądem, działają na takiej samej zasadzie. Każda porównywarka prezentuje ranking aktualnych kart kredytowych czy kont bankowych, a także umożliwia sortowanie i filtrowanie rankingu według naszych wytycznych. Produkty znajdujące się w danej porównywarce możemy sortować według wielu kryteriów, a także wybierać dzięki filtrowaniu te, które zostaną nam wyświetlone. Ranking ma formę zestawienia, z którego możemy przechodzić na podstrony konkretnych ofert i sprawdzać szczegóły.

Porównywarki finansowe najczęściej są prowadzone w ramach dużych serwisów o tej tematyce, które uruchamiają je, gdyż chcą oferować swoim czytelnikom narzędzia pomagające w wyborze odpowiednich produktów bankowych. Porównywarki są często aktualizowane i zawierają w sobie wszystkie aktualne na rynku oferty. Poza zestawieniem produktów finansowych znajdziemy w nich często również podpowiedzi i wskazówki ekspertów w formie ciekawych artykułów.

Korzyści porównywarek finansowych.

Pierwszym plusem, jaki posiadają porównywarki finansowe, jest możliwość wybrania najkorzystniejszego produktu finansowego na rynku. Porównywarki takie umożliwiają sprawdzenie i wyszukanie produktu, który będzie najtańszy lub najkorzystniejszy pod danym względem. W samej porównywarce znajduje się wiele produktów z różnych kategorii i przeważnie wszystkie produkty finansowe w danej kategorii aktualnie dostępne na rynku. Oznacza to, iż możemy bardzo prosto i szybko oraz komfortowo odnaleźć te, które są najkorzystniejsze np. najtańsze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporą ilość środków, wybierając korzystne finansowo rozwiązanie.

Mówiąc o korzystaniu z porównywarek finansowych, ważny jest również czas. Samodzielnie aby dotrzeć do wszystkich ofert na rynku, a następnie je porównać musielibyśmy poświęcić bardzo dużą ilość czasu. Korzystając z porównywarek finansowych, możemy zrobić to w ciągu kilku minut, nie musząc również znać się na tematyce finansów czy bankowości. Wszystkie informacje są też dokładnie opisane w porównywarkach, a generowanie odpowiedniego zestawienia pod kątem na którym nam zależy, nie wymaga od nas dokładnego sprawdzenia wszystkich produktów finansowych dostępnych na rynku.

Same porównywarki finansowe są również bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu nawet nie znając się na finansach oraz internecie możemy skorzystać z podpowiedzi profesjonalistów i wybrać najodpowiedniejszą pożyczkę lub kredyt. Porównywarki finansowe są zatem zwłaszcza korzystne dla osób, które nie znają się na branży finansowej. Dane z porównywarek są też wiarygodne z uwagi na dużą liczbę konkurencyjnych serwisów o takiej samej bazie produktów.

Jak skorzystać z porównywarek finansowych?

Pierwszym krokiem do skorzystania z porównywarki finansowej jest odnalezienie jej w internecie. Dla pewności możemy skorzystać z kilku serwisów, porównując odpowiednie produkty finansowe. Gdy jesteśmy już na portalu — w porównywarce należy wybrać odpowiednią kategorię. Często porównywarki finansowe oferują możliwość porównania wielu różnych produktów finansowych, a my musimy wybrać ten, który chcemy sprawdzić. Gdy już znajdziemy się na odpowiedniej podstronie, najczęściej znajdziemy na niej spis poszczególnych produktów.

Ranking przeważnie jest ułożony standardowo lub alfabetycznie. W tym przypadku mamy dwie opcje, z których możemy skorzystać. Pierwszą z nich jest sortowanie listy, czyli układanie jej pod konkretnymi kątami. Może być to ułożenie kredytów od najkrótszego do najdłuższego czy posortowanie listy według wysokości oprocentowania. Drugim narzędziem, które otrzymujemy jest filtrowanie listy. Polega ono na wybieraniu poszczególnych parametrów, które muszą spełniać produkty finansowe, aby mogły pojawić się na liście. Może być to określenie długości kredytu lub wysokości oprocentowania. W takiej opcji w porównywarce pojawiają się jedynie produkty finansowe spełniające nasze wymagania. Funkcja ta szczególnie jest przydatna dla osób, które wiedzą jakich produktów finansowych poszukują.

Kiedy warto skorzystać z porównywarek finansowych?

Z porównywarek finansowych warto skorzystać w kilku przypadkach. Zawsze warto robić to, gdy poszukujemy danego produktu finansowego, np. gdy chcemy wziąć kredyt lub otworzyć konto bankowe. W takiej sytuacji będziemy mogli wybierać z kompletnej puli produktów, dzięki czemu wybór będzie trafiony i najlepszy. Porównywarki finansowe, mogą służyć również do szukania rozwiązań z najniższym oprocentowaniem lub najwyższym w przypadku lokat bankowych. Będą one zatem pomagały osobom, które chcą zarobić jak najwięcej na danej transakcji finansowej lub zaoszczędzić jak najwięcej i szukają rozwiązań najatrakcyjniejszych pod kątem finansowym. Porównywarki finansowe mogą również służyć nam w sytuacji, kiedy posiadamy pewien produkt finansowy, ale nie jesteśmy z niego zadowoleni. Dzięki niej będziemy mogli porównać aktualnie prowadzone konto, czy wykorzystywane ubezpieczenie z innymi aktualnie dostępnymi na rynku. Dzięki tej wiedzy będziemy mogli też skorzystać z innego produktu finansowego lub negocjować jego zmianę na inne warunki. Z porównywarek warto również korzystać zawsze, jeśli nie znamy się na finansach, gdyż w ten sposób otrzymamy pewną pulę propozycji produktów finansowych, która będzie punktem wyjściowym do wybrania najlepszego kredytu czy konta.

Polecamy

Spodobał Ci się ten wpis? Podaj dalej!